مقالات کارتریج

هر پرینتر برای چاپ متن ها و تصاویر بر روی کاغذ نیاز به یک مخزن برای تامین جوهر یا پودر دارد تا بتواند کار چاپ را با آن انجام دهد که به این وسیله کارتریج گویند یا به تعریف دیگر منبع رنگ در پرینتر ها را می گویند.

بسته به نوع ساختارشان قابلیت چاپ برروی انواع سطوح را دارند مثل کاغذ، سی دی، تی شرت

انواع کارتریج ساخت ایران

  • لیزری
  • جوهری
  • نواری

جوهری یا جوهرافشان

ماده داخلی این نوع کارتریج ها برای چاپ متن ها و تصاویر جوهر است. جوهر به نسبت نوع پودری دارای ماندگاری کمتری است. به منظور دیگر مدت زمانی باز شدن پلمپ کارتریج جوهری تا زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد باید بسیار کوتاه و کم باشد.

کارتریج ساخت ایران

کارتریج های جوهری دارای یک مخزن بسته است که داخل آن پوشیده از یک قطعه نمد است. این نمد آغشته به جوهر نقاط بسیار ریزی در قسمت پایین مخزن جوهر وجود دارد این نقاط برای خارج شدن جوهر است، دو قسمت در کارتریج های جوهری وجود دارد که بسیار مهم تر از سایر قسمت های آن می باشد که شامل چیپ و هد نام دارد.

جوهر بعد از عبور از روزنه های مخزن وارد هد می شود.آخرین مرحله عبور جوهر از قسمت هد است و بعد از خروج از هد بر سطح کاغذ می ریزد. هد می تواند ذرات جوهر را براساس مقدار مورد احتیاج تصویر تنظیم کند. در چاپگر های جوهری مختلف یا هد به مخزن متصل است یا در داخل چاپگر قرار دارد ولی کار همگی به یک صورت است.

لیزری:

تونر لیزری که از نامش می توان فهمید یک کارتریج پودری است و پودر یک ماده جامد می باشد که خاصیت مغناطیسی دارد . جنس این ماده جامد از کربن است که ماندگاری بالایی نسبت به جوهر در چاپگر های جوهری دارد. دمای زیاد و رطوبت بالا می تواند باعث خرابی پودر و خود مخزن پودری شود.

کارتریج ایرانی

اجزاء اصلی شامل : مخزن پودر ، مگنت یا آهنربا ، بلیدمگنت ، درام ، شارژر درام چیپست و در بعضی مدل های لیزری بلید درام و مخزن ضایعات اصول کار همه چاپگر های لیزری یکسان است.

اگر پرینتر لیزری رنگی باشد از چهار کارتریج استفاده می شود (مشکی، قرمز، زرد، آبی) ولی اگر سیاه و سفید باشد تنها از یکی استفاده می شود که مشکی است.

نواری (ریبونی)

کارتریج نواری یا ریبونی ساختار بسیار ساده ایی نسبت به دو نوع مدل دیگر دارد که از یک قسمت کاست جهت جا دادن نوار در خود و یک قسمت نوار است. این نوار براساس ظرفیت کاست انتخاب می شود.

شرکت مهر گستر

شرکت مهر گستر سازنده و ارائه دهنده ی کارتریج های با کیفیت و پیشرو در ساخت ماشین های اداری و دستگاه های امحا در ایران می باشد.

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
There are no comments posted here yet

دیدگاه خود را بیان کنید

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location